Sinema

Yapay Zeka

Yapay Zeka, 2001 yapımı bilim kurgu filmidir. Steven Spielberg‘in yönetmenliğini yaptığı filmin konusu şöyledir: 21 yüzyılda robotlara bilinç ,duygu insan gibi düşüne bilme yetisi gibi özellikler yüklenmektedir. Bu mucitlerden birinin  ürettiği David adlı çocuk robotlardan biri zengin bir aile tarafından evlat edinilir. Bu ailenin çocuğu ağır hastadır.  Aile teselli bulmak için bu robotu almıştır. Ailenin çocuğu Martin iyileşir ve ailesinin yanına döner. Martin yapay zeka olan ve gerçek bir insana benzeyen robot David’i içten içe kıskanmaya ve varlığından rahatsız olmaya başlar. Aralarında çekişmeler yaşanır. David anne dediği Martin’in annesi Monica çok sever ve ona bağlanır. Monika, David’i yok olması için geri götürdüğü üretildiği firma yerine onu bir ormana bırakır ve kaçar. David gerçek bir insan olup olamayacağını merak eder. Bu merakı  onu bir arayışa sokar ve sorularının cevabını kendisi gibi yapay zekaya sahip olarak üretilen Jigolo robot Joe arar.

Film bilim kurgu olmasının yanında izleyicide yoğun duygu durumları yaşatır. David’in hikayesi annesini yitiren herhangi bir çocuğun çaresizliğini ve  acsını izleyiciye sunar. Pinokyo masalının  moder yorumu sayılabilecek filmde(ki yönetmen masala göndermede bulunur)David’in anne özlemi, yaşadığı derin bağlılık, çocukluğun erken dönemi , yeni doğan ve sürekli öğrenen bebeklerle paralellik gösterir.  David duyguları öğrenir bağlılık geliştirir.

David’in masalda Pinokyo’ya insan olmayı bahşeden meleği arar. Bu bekleyişi yüzyıllar sürer. Dünya buzul çağına geri döner. Farklı yaşam formları dünyaya gelir ve David’i bulur. David’in derin umutsuzluğunu gidermek ve onu mutlu etmek adına  annesi Monika’nın David’ de kalan saçlarından Monika’ yı klonlarlar. Bir insanlık döngüsünü anlatan filimde Monika’ya değişen yeni dünyada uyum sağlaması için David yardımcı olur. Hayatın bir devir daim, döngü olduğu izleyiciye hissettirilir. Çocuğun yetişip, ebeveynlerine destek olması, onun bakımını üstlenmesi gibi durumu izleyici kavrar. David, Monika’ya çocuğu gibi davranır. Ona kahvaltı hazırlar onu uyutur.

İnsanı ve çocuk dünyasını düşündüren, fantastik- bilimkurgu türünden sıcak bir aile filmidir.

Yazar hakkında

Lorin İskender

Yorum yaz