Deneme Sinema

Mateo, Müziğin Ritmi, Aşkın Rengi

Mateo, 2015 yapımı Biyografik Belgesel.

Yönetmenliğini Aaron I. Naar’ın yaptığı bu belgeselde New Englandlı bir beyaz olan Matthew Stoneman, hapiste Mariachi müzik yeteneğini keşfeder ve hayallerinin peşinden Küba’ya gider.
Küba’da müzik yapmak ister. Başarır mıyım bilmiyorum, ama iyi bir şarkıcı olmak istiyorum, der. Duygulu şekilde şarkı söyleyen biridir. Çok derinden… Billy Holiday gibi. Akılda kalacak biri. Bir deposu vardır.1966’dan beri eşyalarını bu depoda saklar. Gazeteler, dergiler, cd’ler…
Hapisteki zamanını şöyle anlatır: ”Hapiste olduğum zaman çok üretken bir zamandı. Çiçeklendim, büyüdüm.”
Bir sürü Meksikalıdan şarkılar öğrenir. İspanyolcayı öğrenir. Parasının neredeyse tamamını kayıt yapmaya harcar. Bugün de aynıdır. Belki o zamanla, bu zamanın tek farkı bugünlerde paramı hakkıyla kazanıyor olmam, der.
Muhtemelen hırsızlık yapmasının sebebini, kayıt yapmak için daha çok param olmasını istediğim için der. Bunun onu mutlu etmediğini, daha da kötü ettiğini söyler. Sonunda hapse girer.
Küba’ya 2002’de gidip gelmeye başlar. Belki de otuz kez gitmiştir. Uzun süre “Küba’nın Tarihi” isimli bir albüm üzerinde çalışır. Neredeyse yüz binlerce dolar harcar.
Yazdığı bir şarkı sözü şöyledir: Hani ilk tanıştığında aşk nasıldır, ondan bahsediyor. Renklerle kıyaslıyor. Biriyle ilk tanıştığında pembedir, sonra ilginiz arttıkça kırmızılaşır. On senedir berabersinizdir turuncuya döner, sonra da kahverengileşir. Aşkın değişen renkleri gibi.
Bir şarkı sözünde şöyle der: ”Söylenecek çok şey var, çok eksik kaldı. Çiçekler tekrar açabiliyorsa, biz neden açmayalım?
Söylenecek çok şeylerimiz vardır, boğazımızda düğümlenen. Yıllar sonra söylediklerimiz ya da hiç söylemeyip içimizde sakladıklarımız. Biriktirdiklerimiz, çoğalttıklarımız…Onlardan şarkı sözü yaptıklarımız.
Ondan bahsedenler sesinin kalitesinden, yaratıcılığından bahsederler. Onun için önemli olan müziktir. İstediklerine alt seviyeden ulaşır.
Genellikle Küba müziğini yapmak isteyenler, Küba’ya gelerek ,oradaki müzisyenlerle kayıt yaparlar. Mateo, hem Küba’da hem de Los Angeles’ta evi olsun ister. İki şehirde de yaşamak ister. Tıpkı Hemingway gibi. Hemingway gibi olmak ister. Hemingway yirmi yıl Küba’da yaşamıştır.
Bir müzisyen arkadaşı, gereğinden fazla çalışıyorsun, artık durmalısın ,der. Yalnızlığı ve yalnız kalmayı sever.
Yedi yıl ve 350.000 dolar harcadıktan sonra Mateo,”A History of Cuba” albümünü çıkarır.

Yazar hakkında

duru kurugül

duru kurugül

Yorum yaz