Deneme

Her An Dönüm Noktasındayız 4 – Ben Kendime Mi Aidim?

Evet birisi dese ki, yine aynı örneği, parmak örneğini kullanıyorum,

Bu parmak kime ait?

Cevap; Yaratıcıya.

Ben yaratmadım.

Bu dünyadaki hiç kimse bunu, bu baş parmağını yapamaz. Hiçbir şey yapamaz, hiç kimsenin onu yapmaya gücü, bilgisi, aklı, iradesi yok. Bu yüzden bu baş parmağım, benim vücudum kainatın Yaratıcısına ait. Bu yüzden, eğer ben, benim parmağımı sonsuz birine ait görürsem parmağımı nasıl görüyorum?

Sonsuz olana ait mülkün bir parçası olarak. Yani geldiği yeri gördüğüm zaman geldiği yere gitti derim. İşte bu, Kur’an’ın bize öğrettiği dünya görüşüdür.  Ve eğer  bunun hakkında ciddi şekilde düşünürsek gerçekten mantıklı oluyor.

Evet, HER ZAMAN DÖNÜM NOKTASINDAYIZ. Her an olaylar değişmiyor, fakat olaylara karşı tutumumuzun, bakış açımızın bizim üzerimizde tüm hayatımızı yönlendiren etkisi var. Yani kendimize zarar verirsek, eğer malımızı kaybettiğimizi görürsek, ki biz görünüşte ona sahibiz, bu bizim bir bakış açımızdır. Eğer onları görür ve hayır hayır onlar bizim değil, birine, tüm bunları yaratan bir Yaratıcıya ait dersek bu da bizim bakış açımızdır. Her iki durumda da bizim davranışımız bizim perspektifimize göre şekillenir. Bu yüzden perspektifimizi iyi kontrol etmeliyiz. Yani sahip olduğumuzu düşündüğümüz malı, mülkü, parayı, gücü saymak yerine, anlayışımızı bu mülkün sahipliği üzerine çevirmemiz lazım.

Bu mülk, varlık, benim sahip olduğumu düşündüğüm tüm özelliklerim kime ait?

Soruya cevap vermek zorundayım. Evet, bizim sevmediğimiz bir şey olduğu zaman, o bir denemedir.

Deneme ne için?

Sarsmak için.

Kuran diyor ki: “Onu kaybetmediniz, onlar ölü değiller, onlar diridirler, onlar Yaratıcı ile birlikte. Bu böyle. Bunu düşünmek zorundayım. Hayatımda olan olayları değerlendirebilmek için, inancımla beraber hareket etmeliyim. Bu yüzden kendimizi kontrol etmeliyiz, anlayışımızı sorgulamalıyız. İki ayağınızın olmasını hafife almamalıyız.

Sorgula!

Nereden aldın onları?

Sakın demeyin : ”bu mülk, varlık bana ait”  öyle değil mi?

Hayat bana ait, sağlık, vücut, güç, zenginlik bana ait, her neyse, gençlik bana ait.

Peki nerden aldın tüm bunları?

Mülkiyeti varlığının kaynağına göre tanımlamak zorundayız.

Kime ait bu tüm varlık?

“Ben kendime mi aidim?”

Bu soruyu kendine sor. Hem de öylesine değil, hayatın, varlığın en önemli meselesi olarak sor.

Yazar hakkında

Ali Mermer

Ali Mermer

Yorum yaz