Editörün Seçtikleri Röportaj

Naht Sanatçısı Avni İnci ile Röportaj

Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde kişisel bir naht sergisi olduğu geliyor kulağıma. Yollara düşüp sabahın erken saatlerinde kapısından içeri giriyorum kültür merkezinin. İçeride ak sakalları ve mütebessim yüzü ile Avni Bey  karşılıyor beni. Ve muhabbet başlıyor:

Ben: İsterseniz serginin açılışı hakkında biraz konuşalım.
Avni Bey: Bir arkadaşım sanat galerisi açtı ardından sadece besmele tablolarından oluşan  karma bir sergi… Benden de bir kaç tablo istedi. Sonra bana müstakil bir sergi açmayı teklif etti. Yok olmaz, ben sanatçı değilim dediysem de sergi başlangıcını bununla yapmış oldum. Beş yıl, on beş sergi oldu. (Gülüyoruz. )

Ben: Naht sizin için bir iş mi uğraş mı?
Avni Bey: 30 yıl edebiyat öğretmenliği yaptım. Emekli olmadan evvel eşe dosta yapıyordum tablolarımı. Daha sonra işe dönüştü sergilerle birlikte. İşten, uğraştan öte aşk oldu.

Ben: Bismillah yazan tabloların serginin hemen  girişinde olmasını nasıl yorumlamalıyız?
Avni Bey: Bismillah her hayrın başıdır, biz de başta onunla başlamak istedik. (tebessüm ederek)

Ben: İşi nasıl öğrendiniz?
Avni Bey: Üzülerek söylemeliyim ki deneme yanılma yoluyla öğrendim. Bir ustam olsaydı çok daha kolay ve farklı olabilirdi. Örneğin kıl testlerinin daha kolay kesebileceği yumuşak malzemeler varken ben belki de en sert dokulu olanından başladım. Sonuç itibariyle hamd olsun bugünlere kadar geldik.

Ben: Çoluk çocuk ne der bu işe ?vav
Avni Bey: Her sergiden önce onlara teşekkürüm ilk sıradadır. Tozu,  sesi, zoru var bu işin. Bu vesile ile anlayışlarına bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Ben: Nahtın sizi ulaştırmasını istediğiniz yer neresi, bu işi yapmanızın amacı nedir?
Avni Bey: Naht maceram çok öncelere dayanıyor esasen. Çok küçük yaşlarda hafızlık nasip oldu. Daha o zamanlarda Kur’an’ın ilk sayfasını açıp Fatiha’yı yazmaya çalıştığımı anımsıyorum. Ecdadın uğraştığı bu sanatı gençler de bilsin, öğrensin çok isterim. Biraz düşününce cami kapılarına yapılan süslerle başlayıp ayetleri yazmaya uzanan bu sanatın hayırlara ulaştıracağına inanıyorum. Yazdıklarımın önce göze sonra da kalbe hitap ettiğini düşünüyorum hep. Gönüle hitap edebilmek en güzeli.

Ben: Böylesi kıymetli sanatlardan çok mu bihaber kaldık?
Avni Bey: Yurtdışında yaşayan bir çift sergiye geldi geçtiğimiz günlerde. Bir papazın evine konuk olmuşlar. Evin bir odası hat tabloları ile dolu imiş. Ve papazın sorması gereken “burada ne yazıyor” sorusunu  çift sorunca papaz şaşırmış. Tabi çift ecdadın sanatına uzak olmanın mahcubiyetini yaşamış. Olaydan sonra öğrenmeye araştırmaya karar vermişler. (çok yerinde ama üzücü bir cevap oldu der gibi kafamı sallıyorum.)

naht

Bahsedilen eser

Ben: Orijinalinin ulu camide olduğunu bildiğimiz -hac suresinden  ilhamla yapılan -bu tablo ile
ilgili bir kaç küçük anektod dinlemek isterim.
Avni Bey: Picasso bu tablo için “benim sanatta ulaşmak istediğim çizgi bu”der. Kendisine Türkiye’den gelen öğrenciye de buraya kadar zahmet etmene gerek yoktu , İstanbul’daki camileri gezmen beni geçmene vesile olurdu der.

Ben: Tabloların altındaki imza nitelikli küçük “a” harfi dikkatimi çekiyor. Buna biraz unutulma kaygısı diyebilir miyiz?
Avni Bey: ( gülüyor) Muazzam eserlerin bir çoğu isimsiz. Yapanı belli değil. Bu tevazunun son noktası falan olmalı. Sanırım daha çok yolumuz var. Ha bir de prosedürleri unutmayalım.( gülüyoruz)

Ben: Bu muazzam eserlerin oluşmasına nasıl bir zemin hazırladı Osmanlı?
Avni Bey: Osmanlı devletinde yüz elli  yıl ekmeğin, buğdayın fiyatı aynı kaldı. Bu tahayyül edilmesi güç bir doygunluk. Ortaya bu eserlerin çıkması tesadüf değil. Arap alfabesinin kaldırılması bu çabayı baltalamış oldu. Kaybolmak üzereyken küllerinden doğan ecdadın sanatına dört elle sarılsak yeri…

Ben: Son olarak sitemiz hakkında bir kaç cümle duymak isterim sizden.
Avni Bey: Bu çabaları alkışlıyorum . Günümüzde herkesin elinde bir telefon. Büyülenmiş desek abartı olmayacak. Evet teknoloji iyi güzel de fikir üretmek, bu fikirleri paylaşmak çok daha güzel. İkisini bir paydada toplayıp çabalamanız takdire şayan. Biz de bu vesile ile özellikle gençlere ulaşabilirsek ne ala. Çok teşekkür ediyorum böyle bir görüşme yaptığınız için.

Ben: Esas ben teşekkür ediyorum bu değerli bilgileri paylaşıp zaman ayırdığınız için.

naht sergisi naht sergisi

Yazar hakkında

Nihayet Deniz

Yorum yaz