Editörün Seçtikleri Gündem

Siyaset Düşünceleri

 

 1. Siyasetin bu kadar hayatımızda yer edinmesi, siyasi değişimlerin bu kadar hayatlarımızı etkilemesi çok geri kalmış bir anlayışın ürünüdür.
 2. Siyasetin ülkeyi yönetme yarışı yerine bir kan davası, bir ölüm kalım savaşı haline getirilmesi ilkelliktir.
 3. Siyaset ülkeye, insanlara hizmet yarışı olmalıdır. Ceplerimizi doldurma, koltuk kapma yarışı değil.
 4. Siyasetin ve siyasetçilerin ideolojisi olur, ama devletin ideolojisi olmaz. Devlet demokrasi, hürriyet, eşitlik, insan hakları, barış, çoğulculuk, adalet vs. üst kimlikleri ile hareket eden bir yapı olmalıdır.
 5. Devlet hakemdir. Maçın tarafı değil.
 6. Menfaat üzerine kurulan siyaset canavardır. Devlet veya siyasi konumunu şahsi menfaatleri, yandaş menfaatleri için kullanmanın önü kapatılmalıdır.
 7. Bir partiyi veya lideri desteklemek, oy vermek doğrusu ve yanlışıyla takım tutar gibi o partinin yanında yer almak değildir. Bilakis doğrusuna doğru, yanlışına da yanlış demekle o parti ve lidere yardımcı olmaktır.
 8. Ülkenin, vatanın, devletin sahibi millettir. Millet devlet adamlarından hesap sorabilmeli, devlet adamları da hesabını veremeyecekleri şeyi yapmamayı öğrenmelidirler.
 9. Bir millet hakkını, hukukunu bilmezse, hamiyetli insanları dahi müstebit yapar.
 10. Devlet yönetiminde çoğunluk sahibi olmak, azınlığı ezmek anlamında değil, bilakis azınlığın haklarını da çoğunluğun hakları kadar korumaktır.
 11. Bu vatan üzerinde yaşayan her ırk, din, dil, mezhep ile herkesindir.
 12. Devlet her vatandaşına eşit mesafede durmalıdır.
 13. Bu ülke X veya Y partisinin, X veya Y liderinin hükümet etmesinin pek de önemli olmadığı dönemlere geldiğinde her şey çok daha güzel olacak.
 14. Siyasetçi de, devlet adamı da, mevki, makam sahibi de olsak hepimiz Allah’ın kullarıyız. Bir gün hepimiz O’nun karşısında her halimizden hesaba çekileceğiz. Tüyü bitmemiş yetimlerin, hakkına girdiğimiz her ferdin hukuku bizden sorulacak. Kul hakkını Allah bile affetmeyecek.

Yazar hakkında

Levent Bilgi

Levent Bilgi

Yorum yaz