Deneme Editörün Seçtikleri Genel Gündem

Özgür Olduğunu Mu Sanıyor sun

     Lanet olsun ki ne yazacağımı hiç bilmiyorum ama yazmak istediğim o kadar çok şey var ki… Neredeyse her konuda konuşabilirim. Biri gelip bana yazmam için bir konu verirse çok büyük bir iyilik yapmış olur. Özgürüm her konuda yazabilirim ama nereden başlamam gerekiyor, o kadar çok konu var ki bahsedecek. Kısıtlanmak istiyorum. Biri çıkıp bana desin ki sadece şu konularda yazabilirsin veya şu konudan kimseye bahsedemezsin, o zaman her şey daha kolay olacak.

    Özgürlüğün insanı bu hale getirmesi tuhaf değil mi. Özgürlüğümün kısıtlandığı her anda hayatım boyunca tepki gösterdim, göstermeye de devam ediyorum. Ama farklı bir pencereden bakacak olursak, bir neden olmadan bir sonuç olamaz.

    Ben, özgürlüğüm kısıtlanıyor olsaydı eğer kendi küçük dünyamda, karşı çıkabilir, kendi savaşımı verebilir, bir hikaye yazabilir ve bir sonuç, bir ilham, bir değer olabilirdim.

    Tabi buradan herkes özgür anlamı çıkmasın. Korkmayın özgür değiliz. Bizi kısıtlayan yasalarımız, dinlerimiz, ilkelerimiz, bağlı olduğumuz ideallerimiz ve en basiti de değer verdiğimiz insanlar var.

    Özgür olmayı insanlar bunlara bağlı olmadan yaşamak zannediyor,  kimi devlet olmasın, kimi din olmasın, kimi kültür olmasın diyor ve hatta bu uğurda sevdikleri insanları bile ortadan kaldırmaya çalışıyorlar bazı zamanlar, ama farkında değiller.

    Gerçekten insanlar bunu mu istiyor? Kendisini korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak için var olan bir sisteme yani devlete, bir mucize olarak gördüğüm, varlığıyla toplumsal sorunları çözebilecek güçte olan, insanlara inancın getirdiği huzuru sunan; dine, insana bir geçmişi olduğunu, zamanda bir değeri olduğunu hissettiren; kültüre, ve en önemlisi bize değer veren, bizim için değerli olan insanlara sahip olmadan yaşamak mı istedikleri?

    Yaşamın bu saydıklarım olmadan ne anlamı var ki.

    O zaman yaşamak ve özgür olmak kavramları bir araya gelemez. İnsan yaşamı boyunca özgür olamaz. Özgür olmak için bir şey yaptığında bile bunu yapmasının nedeni aslında böyle yaşaması gerektiğini ona düşündüren nedenler, özgürlüğün bildiği yanlış tanımı ve onu özgürlüğe iten ideasıdır aslında.

    Bence özgürlüğün tanımı ise insanın kendinin bilincinde olması ne istediğini bilmesi ve isteğine ulaşabilmek için ne yapması gerektiğini, hangi yolu izlemesi gerektiğini kendisinin seçebilmesidir. Eğer hakları kısıtlanıyorsa, buna karşı çıkabileceğini bilmesi ve bu doğrultuda hareket edebilmesidir.

     İnsanın özgürlüğü kendi ellerindedir aslında. Mesela mensup olduğu dini kabullenmeyip karşı çıkmayı seçebilir, kendisine karşı olan insanları göze alabilmeyi seçebilir.

    Ama kontrol edemeyeceği bir şey vardır o da kendisinden bağımsız başka insanların da olduğu gerçeğidir. Aynı şekilde karşıdaki insanda onun görüşünü benimsemeyip karşı çıkma seçeneğine sahiptir. Bence yaşanan kavgaların ve düşmanlıkların sebebi bu.

    Öğrenmemiz gereken kısım ise her bireyin bir dünyası olduğu ve o bireyin kendi sınırlarına müdahale edemeyeceğimiz gibi kendi dünyamızı da başkalarına kabul ettiremeyeceğimiz gerçeğidir. Herkes kendi dünyasında yaşayabilir kendi dünyasını istediği gibi tasarlayabilir ama başkasının dünyasına müdahale edemez. Sende kimsenin dünyasına müdahale edemezsin.

    Savaşı bırakın artık ve kendi dünyanızda mutlu olmaya bakın. Hayat çok kısa emin olabilirsiniz. Kendi küçük mutluluklarınızı bulun, kendi devasa hüzünleriniz ile baş başa kalın, kendi hatalarınızı yapın, kendi kurallarınızı koyun ve kendi düşüncelerinizi oluşturun ve dile getirin.

Yazar hakkında

Azize Demir

Azize Demir

Yorum yaz