Editörün Seçtikleri Röportaj

Misbah Eratilla:Çocukları kendime yakın hissediyorum…

 

Eğitimci-yazar Misbah Eratilla ile Efsus  Yayınlarından çıkan ilk kitabı KIRMIZI KURDELENİN SIRRI  üzerine konuştuk.

Hiçbişey: Hayırlı olsun.

Misbah Eratilla: Teşekkürler.

Hiçbişey: Bize biraz kendinden bahseder misin?     

Misbah Eratilla: Siirt’in Kurtalan ilçesinde doğdum. Babam TPAO da işçi olarak işe girince Batman’a yerleştik. Babamın işinden dolayı Adana, İskenderun, Erzin ve Adıyaman’da ilk ve ortaokulu okudum. Mersin Öğretmen Lisesini bitirdim. Üniversiteyi de Mersin Eğitim Enstitüsünde okudum. Yozgat, Elazığ ve Batman’ın çeşitli okullarında öğretmen olarak görev yaptım. Şimdi Batman Atatürk İlkokulu müdürü olarak görev yapmaktayım. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Hiçbişey: Nasıl ve ne zaman yazmaya başladın?     

Misbah Eratilla: Çocukluğumdan beri hep okudum. Okuduğum kitapların altını çizdim, kenarlarına notlar düştüm. Her kitabı farklı bir heyecanla okudum. Kitap okurken yeni bir şey nasıl öğrenebilirim, diye baktım. Uzun süre okurken beğendiğim yazı ve yazar sayısı azalınca yıllarca kendime şöyle bir soru sordum. “Maden sen çoğu yazılanı ve yazarı beğenmiyorsun. Öyleyse sen niye beğenilen yazılar yazmıyorsun?” En sonunda kalemi elime aldım ve yazmaya başladım. Yazdıkça daha çok okumaya başladım. Yazarken ve okurken daha çok keyif almaya başladım.

Hiçbişey: Seni etkileyen yazarlar kimler?     

Misbah Eratilla: Çok farklı kitaplar okuyorum. Her kitap ve yazıda faydalandığım yönleri bularak bilgi havuzuma atıyorum. Temel kaynak olarak Risale-i Nurlardan çok faydalandım. Bu okumalar yazmama neden oldu. Olaylara üst perdeden bakmama sebep oldu. Bir zaman Cemil Meriç okudum. Sonra Nobel almış romanlara yöneldim; 1950 yıllarına kadar indim. Okuduğum kitaplardaki üslup, anlatım tarzı ve finalin beni şaşırtması ile çok ilgilendim. Daha sonra “okuduklarımı nasıl anlaşılır bir şekilde yazabilirim?” diye uğraştım. Yazılarında farklı bir anlatım tarzı olan Amin Maalouf’un romanlarını okudum. Uzun süre de dünya klasiklerini okudum. Mısır, Pakistan, İran ve Ortadoğu yazarlarının felsefi ve dini kitaplarını okudum. Latin Amerika yazarlarının romanları ilgimi çekti. Tüm bu okumalardan sonra şunu öğrendim: “Hiçbir yazarın tüm kitapları çok iyi yazılmış diyemem.” Eğer bir kitabı tutmuşsa daha sonra yazarın diğer kitapları okunmaya başlanıyor. Bazen çok iyi bir yazarın okunmaya değecek kitabını bulamayabilirsin. Onun için hiç bir yazarın bütün olarak etkileyici olmasını beklemedim. İyi kısımlarını aldım.

Hiçbişey: Batman’da yaşıyorsun. Edebiyat ve sanatın merkezi İstanbul’a hayli uzaksın. Bu yazı dilini nasıl etkiliyor?

Misbah Eratilla: Batman da yaşıyorum ama sanal dünya sayesinde istediğim kişilerle görüşebiliyor, istediğim kitabı bulabiliyorum. Ama şunu unutmamak gerekir. Yüz yüze görüşmenin yerini hiçbir şey tutmaz. Tabi ki kültürün merkezinde yaşamak insana çok katkıları olur.

Hiçbişey: Kırmızı Kurdelenin Sırrı ilk kitabın.  Kitabı eline aldığında neler hissettin?

Misbah Eratilla: İnsanın hayatında ilkler çok önemlidir. İlk çocuğu, evliliği, ilk göreve başlaması gibi insanın hayatının kilometre taşları unutulmaz ilklerdir. İşte ilk kitabımda o özel anları hissettim ve kitabı elime aldığımda onu kendimden bir parça gibi gördüm. Kitaba baktıkça dünyada dikili bir ağacımın olduğu hissettim.

Hiçbişey: Kitabın konusundan biraz bahseder misin?

Misbah Eratilla: Genelde çocuğun iç dünyasıyla ilgili yazıyorum. Kitabım 28 hikâyeden oluşuyor. Bu hikâyelerin hemen hemen hepsi çocuğun yaşadığı gerçek yaşantılar üzerine kurgulanmıştır. Bu hikâyeleri öz olarak 40 yıllık öğretmenlik hayatının ürünü olarak kaleme aldım. Hikâyeler yüreğine dokunacak türde yazıldı. Bu kitapta herkes kendinden bir şey hikâyeleri bulacak. Kısmet olursa bir süre sonra seri kitaplarım gelecek.

Hiçbişey: Bu kitabı yazma fikri nereden doğdu?

Misbah Eratilla: Çocuklarla ilgili hikâyeleri önceleri kısa notlar halinde yazdım. Yazarken çok duygulanıyordum ve hoşuma gidiyordu. Yıllar önce bir internet sitesinde hikâyeler yazdım. Çok okunduğunu görünce hikâyelerime devam ettim.  Öğretmen, veli ve üniversite hocalarından kitap çıkar diye baskı gelince kitap çıkarmayı düşündüm.

Hiçbişey: Kitabı ne kadar sürede yazdın?

Misbah Eratilla: Kitap esasına bakarsanız çocukluğumdan ve 40 yıllık öğretmenlik hayatımdan pişerek gelen yazılardır. Bu hikâyeler yaşanan hayatlardan kurgulanarak yazıldı.

Hiçbişey: Kitapta kaç hikâye var? Seni en çok etkileyen hikâyeler hangisiydi?

Misbah Eratilla:  Kitabın içinde 28 hikâye var. Her hikâyenin kendine has farklı güzelliği var. Ortak kararla Kırmızı Kurdelenin Sırrı hikâyesi öne çıktı.

Hiçbişey: Okurun tepkisi nasıl?

Misbah Eratilla: Okur gerçek yaşamdan çıkan hikâyeleri çok seviyor. Olumlu tepkiler alıyorum. Bu olumlu tepkiler beni motive ediyor ve yazma isteğimi kamçılıyor.

Hiçbişey: Yıllardır öğretmenlik ve eğitim yöneticiliği yapıyorsun. Bu kitapta anlattığın türden başka hikâyelerin de olmalı. Bunları yayımlamayı düşünüyor musun?

Misbah Eratilla: Elimde çok sayıda yaşanmış hikâye var. İlerleyen günlerde inşallah bu hikayeleri seri olarak yayınlamayı düşünüyorum.

Hiçbişey: Kitap yayımlanmadan önce konuşmacı olarak söyleşilere katılıyordun. Bu kitapla birlikte söyleşi trafiğin daha da artacak. Bilhassa okullardan ilgi artacak. Tatlı bir yorgunluk olacak… Söyleşiler için ulaşabilecekleri mail ve telefon numarası var mı?

Misbah Eratilla:  Bir çok okulda sınav stresi, motivasyon ve kazasız iletişim trafiği konularında söyleşi yaptım. Kitabımın çıktığı bu günlerde söyleşi için çokça davetler alıyorum.  

Hiçbişey: Okurlar kitabını nereden temin edebilir?

Misbah Eratilla: Kitap internet üzerinden temin edilebilir.

Hiçbişey: Başarılarının devamını diliyoruz.

Misbah Eratilla: Teşekkürler. İyi günler dileklerimle.

https://www.odakitap.com/kirmizi-kurdelenin-sirri-yasanmis-okul-hikayeleri-kitabi-misbah-eratilla

kırmızı kurdelenin sırrı

 

 

 

 

Yazar hakkında

eskalye

Yorum yaz