Editörün Seçtikleri Gündem

KEMALİSTLER HEP AYNI KEMALİST, NURAY MERT AYNI MERT

 

Hiç kimse kalkıp da İslamcılar bize şöyle yapıyor, böyle yapıyor diye bağırıp çağırmasın. Elbette gazetecilerin hapislerde olması hepimizi yaralıyor, acıtıyor. Ama bu ülkede manzara çok açık.

Ya bendensin, aynı, tıpatıp, zerre şaşmadan, birebir benim gibi düşünürsün, ya da sana hayat/düşünme/yazma hakkı yok.

Şimdi birileri birilerini benden değilsin veya beni tenkit ediyorsun diye cezalandırıyor. 28 Şubat’ta da başkaları birilerini benim gibi düşünmüyor, benim gibi giyinmiyorsun diye cezalandırmışlardı.

Hiçbir farkın/mız yok aslında.

Sadece kimin kime gücü yeterse, kim ipleri ele geçirirse.

Kemalistlerin büyük bir coşkuyla alkışladıkları 28 Şubatçılar da birilerini işlerinden attırmışlardı, bir çok yazar o dönemde de yazamaz hale gelmişti.

Hiç birbirimizi kınamayalım, öyle büyük laflar da etmeyelim.

Biz kesinlikle değişmeyen, akıllanmayan, hiçbir şeyden ders almayı bilmeyen, ne kadar zulüm görsek o kadar kinlenen, ben de sana bir gün gösteririm diyen, farklılıklardan, eleştiriden korkan, kinle düşmanlıkla beslenen acayip ilkel insanlarız.

Mesele hiç de öyle özgürlükler, demokrasi, barış, beraber yaşamak, fikir hürriyeti filan değil. Bunların hepsi birer paravan. Bugün adalet isteyenler iplerin ellerinde olduğu 28 Şubat’ta adaletsizliğin dibine vurmuşlardı. Cumhuriyet yazarları masumdur diyenler, sağcı yazarların hapislerine neredeyse oh olsun diyecekler.

Bir defa daha gördük ki, 90 yıldır Necip Fazıl’ları, Said Nursi’leri, Nazım Hikmet’leri, Nihal Atsız’ları zindanlara atan Kemalist zihniyet bir adım ileri gidememiş.

Biz de sizin hak, hürriyet, adalet filan istemenize bakarak, “Değişti bu insanlar, eski diktatör kafalı Kemalist değil bunlar.” demiştik. İyi ki Nuray Mert’i attınız! “Ya sev, ya terk et” mantığında düşmanlarınızdan hiç de farkınız olmadığını çok güzel bir defa daha gösterdiniz.

Sizler eski, aynı müstebit Kemalist; Nuray Mert hala aynı mert.

Gülelim mi ağlayalım mı? Hürriyetin olmadığı bir hürriyetten, Cumhuriyetin olmadığı bir cumhuriyetten hem de koro halinde yazarlar baskısı sonunda atılmak ceza mı, ödül mü?

Akif Beki Hürriyet’ten atılmış. Nuray Mert Cumhuriyet’ten.

Yok yok. Öyle hiç birinizin hürriyet, Cumhuriyet, adalet gibi bir derdiniz yok. Biliyorduk ama tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.

Burada birbirimizden hem de çooook ayrılıyoruz. Biz Beki’ler, Mert’ler, her fikri olan doğru bildiklerini özgürce yazsın istiyoruz. Sadece sağcı değil, solcusu, Kemalisti bütün gazeteciler, fikir adamları, yazarlar için hürriyet istiyoruz.

Bu, “Ya tıpatıp bendensin ya da düşman”  tavrınızla iktidarın on yıllık iktidarını daha garanti altına almış oldunuz. Bunun için de ayrıca size teşekkür etmeliler.

Emin olun bu ülkede birilerinin rakı kokan, kıyafetlerimize, ibadetlerimize kadar müdahale eden istibadındansa, mevcudun devamını tercih edecek milyonlar var.

İstibdadın her türlüsüne ‘Hayır’ demeden insan bile olamayız.

Yazar hakkında

Levent Bilgi

Levent Bilgi

Yorum yaz