Editörün Seçtikleri Kitaplık

Irmaklarla Büyüyen Şair: Mustafa Uçurum

Mustafa Uçurum velüt bir yazar. Şiirler, hikayeler, denemeler yazıyor. Esmerliğime Bakma, Tenhalayın Kalbimi, Dünya Telaşı gibi kitaplara imza atmış.

Fırat kenarında bir kuzu kaybolsa onun hesabını Hz. Ömer’den sorarlar. Bir ırmak  kenarında bir türkü kaybolsa, ya celal, ya celal diye zikreden dili kurusa onun hesabını şairlerden sorarlar. Elbette bir ırmak kenarında bir şiir çalınsa, bir şairin göğsüne bir hançer saplanır, kalbine bir şiir çalınır.

Uçurum, yarın hakkın divanında bu hesabın sorulacağını bildiği için ya celal, ya cemal diye diye kalbine çalınan sesler eşliğinde ırmakları anlatıyor.

Uçurum’da Sezai Karakoç’tan doğma çocuksu bir dil var. Hayata bir çocuğun kalbinden bakıyor.

Karakoç’un bir yanı dağ, bir yanı ırmak. Denize çok uzak. Ama yazdıkları binlerce nehrin döküldüğü deniz kadar derin. Uçurum da benzer bir dünyadan geliyor. Son kitabı Irmaklarla Büyüyen Çocuk’ta bu rahatlıkla görülebiliyor.

Kitap kısa süre önce Zambak yayınlarından çıktı. 136 sayfadan oluşuyor. Şiirin üvey kardeşi deneme diliyle yazılmış. Zaman zaman şiirin sütkardeşi öyküyü de çağrıştırıyor.

“Bir uçurtmanın ipine takıp umutları, bir ırmak serinliğini alarak yanına, uçsuz bucaksız denizlere açılmak için sonsuz bir davet” sunuyor.  Yolcunun kim, yolun neresi olduğunu, hangi ırmağın bizi denize taşıyacağını gösteriyor.

Hayat bir ırmak; akıp gidiyor. Yatağını bulamamış birçok ırmak kuruyup gidiyor. Ancak asil ırmaklar denize dökülebiliyor.  İnsan da ırmak misali. Yanına kalemi ve kelamı alsa kemal denizine dökülebiliyor. Aksi halde kemale eremeden, cemale, Cemalullah’a varamadan kuruyup gidiyor.

Uçurum, kalemi ve kelamı kemale ermiş bir yazar. Sesi ırmaklardan geliyor; denizlere, okyanuslara varıyor. Söz ırmağının kaynağı çocukluğu. Vardığı deniz şiir, hikaye, deneme.

Irmak tarihe tanıklık eder. İnsan suda kendinin ve insanlığın mazisini ve müstakbelini seyreder.

Yüzmek kendi içine doğru yol almak ve yol olmaktır.

Irmak dağın teridir. Berekettir. Dokunduğu her yeri, okşadığı her teni çoğaltır.

Irmağın saçları salkım söğüttür. İnsana kah kadını, kah ebedi sevgiliyi hatırlatır.

Üzerindeki köprüler nikah yüzükleridir. Çok sevgili kalbine zinciri önce köprüler üzerinde atar.

Köprü geçilmez sanılan ırmakların geçitleridir. En zor anlarda bile umut aşılar.

Uçurum kitabında çocukluğundan bu yana gördüğü ırmaklardan sesleniyor. Irmakların hikmetini, hakikatini, neslini anlatıyor. Beslendiği dağların, köylerin, şehirlerin, insanların resmini çiziyor.

Nasıl coşkun ırmaklar yanındaki, yöresindeki, yatağındaki varlıkları yanına alarak denizlere dökülüyorsa Uçurum da ırmaklarla ilgili şehirleri, şiirleri, hikayeleri, türküleri, anıları kendine katarak sayfalara dökülüyor. İstersen “sen bunu taşkınlık say, kendini yıkan bir gürültü / her şehirden bir yürek say, ırmaklarla çoğalan.”

Söz ırmağı çocukluk şehri Tokat’ta, dedesinin yanında, Yeşilırmak’ta kaynıyor. Kelkit, Sakarya, Çoruh, Dicle ve Fırat’a uğrayıp, tekrar kaynağına, Yeşilırmak’a varıyor. Yolun başında dedesi varken yolun sonunda çocukları Ahmet Berkay ve Fatma Rumeysa var. Dedesinin çocukken anlattıklarını bu sefer çocuklarına o anlatıyor.

Bu coşkun, delişmen nehir içinde Sezai Karakoç’un ağıdını, İsmet Özel’in şaşkınlığını, hemşerisi Cahit Kulebi’nin hüznünü, Hüseyin Atlansoy’un yalnızlığını taşıyor.

Necip Fazıl ile Sakarya Türküsü söylüyor. Neşet Ertaş ile Kızılırmak türküleri çığırıyor. Ruhi Su’nun tok sesiyle yeri göğü inletiyor.

Nikahları cennette kıyılmış Fırat ve Dicle’nin düğüne katılıyor. Seyhan ve Ceyhan kirve olmuş, gelenin geçenin yakasına şiir, şarkı, türkü takıyor. Göksu Irmağından gelen Caretta Caretta kaplumbağalar yere göğe saçılan şiirleri, şarkıları, türküleri toplayıp Akdeniz’e açılıyor.

Babası yangın görmüş çocukların is kokar saçları. Irmaktan uzak kalanların kaybolur sesleri; yangın kaplar her yanı. O halde ne diyelim: Gelin ey insanlar! (Irmaklarla büyüyen Çocuk’la)  şiirden bir gece çalalım; felekten değil. Bir ırmak olup o yangını beraber söndürelim…

 

 

Yazar hakkında

Mustafa Oral

Mustafa Oral

Yorum yaz