Deneme Editörün Seçtikleri

Gençlik ve Risk

İnsanlar genellikle alışkanlıklarıyla düşünürler. Genel ve yaygın olana eğilim duymalarındandır bu. Her daim olagelenden yana seçimlerde bulunmak yaşlanmanın adıdır.

Garantiliciktir.

Bugün kendi kendimize soruyoruz:

Kendini, insanları, hayatı, dünyayı, olayları hep aynı yerden, aynı noktadan mı seyredeceğiz?

Hareket etmeden, pozisyon değiştirmeden, bize öğretilmişleri bir papağan gibi tekrar ederek mi seyredeceğiz?

Gençlik  dünyayı, hayatı ve kendimizi farklı pencerelerden seyredebilmektir. Risk alabilmektir. Herkesleşmeye meydan okumaktır. Hayata tersinden bakmak, olayları başka başka pencerelerden okuyabilmek daha soylu ve kışkırtıcıdır.

Genç olmak hakikati sormak, gerçeği, sadece gerçeği bitmez tükenmez bir inatla aramaktır.

Genç olmak derdi olmak, derdi olmak bir sorusu, bir meselesi olmak demektir. Derdi olmayanın sorusu da dermanı da olmaz. Derman derdi olanlar, cevaplar soruları olanlar içindir.

Sorusu olmayan kaç yaşında olursa olsun yaşlanmadan ihtiyarlamış bir gençtir.

Hakikati aramak, onun deli divanesi olmak demektir. Anlamak an kelimesinden gelir, anı tutamayan hiç bir şeyi anlayamaz.

Genç olmak anı yakalamak, arayış sahibi, dert sahibi, tavır sahibi olmak demektir. Yola çıkmak, yoldan çıkmak, yolda olmak, yolu yorumlamaktır.

Mutsuzluk etrafımızı, malı mülkü, paramızı kaybetmek değil; kendimizi kaybetmektir. Etrafımızı unutmadıkça kendimizi hatırlayamayız, kendimizi hatırlamadıkça da biz olamayız.

Gerçeği aramak kendimizi aramaktır, Allah’ı aramaktır. Gerçek de, Allah da sloganlarla, ön kabullerle, verili bilgilerle bulunamaz.

Şeytanın en büyük tuzağı, “Biz de bir şeyler biliyoruz, herkes gibi yaşıyoruz işte, hayat mücadelesinde koşturup duruyoruz, ben de çevremdeki insanlar gibiyim.” yalanlarıyla insanları sormaktan, aramaktan, dert sahibi olmaktan uzaklaştırmasıdır.

Hayatın dizginleri zaman zaman elimizden çıkar. Durmak isteriz duramayız, kaçmak isteriz kaçamayız.

Hayat; öncesi ve sonrası bilinemeyen bir çağlayan gibi akar bu coğrafyada.

Yazar hakkında

Levent Bilgi

Levent Bilgi

Yorum yaz