Editörün Seçtikleri Hikaye

Broadway ve Fitne

 

Benim Broadway’im var. Sizin var mı? Şöyle beyaz, hızlı. Gerçi hız göstergesi çalışmıyor ama olsun. Bastım mı gaza gidiyor. Hele yokuş aşağı tut tutabilirsen. Kliması da yok. Ama kim takar klimayı. Aç pencereleri püfür püfür essin. Doğal serinlik. Bazen yolda bıraktığı da oluyor ama çekiciler sağ olsun. Broadway’imi çoooook seviyorum. Hiçbir şeye de değişmem arabamı.

Geçenlerde ukelanın biri Broadway’imi değiştir artık bu sana yakışmıyor dedi. Nasıl tepem attı bir bilseniz. Ben sana en son model bir BMV vereyim dedi. Canım sıkıldı. Ben Broadway’imi dünyalara değişmem diyemedim. Arkadaşı başımdan savmak için param yok dedim.

Ne parası canım, aramızda paranın lafı mı olur, al arabayı ne zaman istersen yavaş yavaş verirsin parasını dedi. Kendime hakaret edilmiş gibi hissettim.

Ya insanlar niye benim Broadway’im ile uğraşıyorlar bilmiyorum ki. Arkadaş bir de BMV’nin özelliklerini anlatmaya kalkmaz mı? İyice çıldıracağım. Yok kardeşim, ben yirmi yıllık Broadway’imi seviyorum senin BMV’ne ihtiyacım yok. Ne özelliği olursa olsun ben Broadway’ime değişmem.

Arkadaşıma da acayip kızgınım. Kafamı karıştırdı. Benim emektar Broadway’imi sorgulamama sebep oldu. Sanki arabamda bir eksiklik varmış gibi davrandı bana. Sanki onun BMV’si çok iyiymiş gibi. Bir gün kaza yapacaksın, şu ısrarından vazgeç sonu kötü olacak diye de sözümona beni uyarması yok mu! Kesin bitti bu iş. Bu arkadaştan uzak durmalıyım artık. Hayatımı allak bullak etti. Ne güzel biz Broadway’im ile gül gibi geçinip gidiyorduk oysa. Zaten yıllar önce bir kız arkadaşım bırak artık bu Broadway’i, kendine güzel bir araba al dedi. Ben kız arkadaşımı bıraktım.

İnsanların anlamadığı şu; biz sevdik mi tam severiz. Neymiş öyle zırt pırt araba mı değiştirilir? Hem insanın bağlandığı şey ile arasında manevi bir aşk oluyor. Öyle hadi hemen değiştirdim bize uymaz. Kızılderililerin dediği gibi, çok hızlı giderseniz ruhunuz gerilerde kalır.

Neymiş şimdi mükemmel arabalar varmış. Ben at arabasına binmediğime şükrediyorum. Bunlar kanaatsiz insanlar. Avrupa’da herkes bisiklete biniyor.  Senin araban sana benimki bana. Niye benim güzelim Broadway’imin alternatifi var diyerek fitne çıkarıyorsun?

Şimdi Broadway’ini değiştir dersin; yarın düşüncelerini, yaşayışını, dini anlayışlarını, hayata, insanlara, otoriteye bakışını…

Lütfen fitne çıkarmayalım arkadaşım. Biz Broadway’lerimizden razıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Levent Bilgi

Levent Bilgi

Yorum yaz