Deneme Editörün Seçtikleri

Yaşamak

Bu kadar yıl yaşamış, ömrünü bu dünyanın çalkantılı günlerinde harcamış ve en nihayetinde yaşlanmış bir amca veya teyzeye, dedelerimize, ninelerimize sorun bakalım. “Bu kadar yıl hayat sürdün, nasıl geçti”. Size aslında çok da yabancı olmadığınız cevapları vereceklerdir. Göz açıp kapayıncaya kadar geçti yavrum diye. Ya da çok şey yaşadık, kimler kimler vardı hepsi geldi geçti, biz de geçip gideceğiz evladım diyeceklerdir.

Onlar geldi ve geçiyor. Peki ya bizler? Daha ömrümüzün kaç yıl olduğunu bilmeden yolun yarısına gelenler olarak biz nasıl bir hayat sürüyoruz? Geçirdiğimiz bu günlerin adı ne peki, yaşamak mı? Nefes alıp verdiğimiz her günü yaşamaktan sayabilir miyiz?

İvan Aleksandroviç Gonçarov’un “Oblomov” isimli kitabındaki bir diyaloğa dikkat çekelim;

­-Niçin böyle dertlisiniz?

-Bilmem ki Olga Sergeyevna. Mutlu olmama neden yok; nasıl olayım?

-Çalışın, insanlarla daha fazla düşüp kalkın.

-İnsanın bir gayesi olmalı ki çalışsın. Benim gayem ne?

-Gaye yaşamak.

-İnsan niçin yaşadığını bilmezse günü gününe yaşamakla kalıyor; günün geçmesini, gecenin gelmesini beklemekten başka zevki olmuyor. Bugün nasıl yaşadım, sorusuna cevap vermeden uykusuna dalıyor, ertesi gün gene aynı hayat.

Bizler ise sosyal hayatın durma noktasına geldiği bu günlerde bir günümüzü nasıl geçiriyoruz tahayyül edelim. Ve Oblomov’un tarifine kadar uygunuz bir düşünelim. Bir gün önce uykuya dalmadan kendimize verdiğimiz cevaba bir yenisini ekleyebilmiş isek ne mutlu bize. Okuyup, tefekkür edip, tahayyül edip bir de bunları yazmışsak zannımca bizden iyisi yoktur. Ve yaşamış sayılırız herhalde. “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” buyuran Peygamber efendimizin bu hadisine her gün farklı cevaplar verebiliyorsak yaşadık demektir. Her gün biraz daha gayretle okursak, düşünürsek, en kârlı yatırımı kendimize yapmış oluruz. Ve günün birinde amca, teyze, dede, nine bunca yıl geçirdin dünyada nasıl geçti diye soranlara “Yaşadım” diyebilelim. En azından “Yaşadım diyebilmek için” dizesine ve kendimize hürmeten, yaşayalım.

Yazar hakkında

mehmet şah

mehmet şah

Yorum yaz