Deneme

Yalnız Adam ve İlham

Kıymetli hocam Levent Bilgi’ye

Kalabalıklar içinde yalnızlığı yaşamak yerine kalabalıklara inat yalnız kalmayı başaranlara…

uzun süredir yazı hayatından uzak durduğumu içimde biriken hislerin ortaya çıkması ile anladım…

Yaşam sahnesinde iki dünyanın sahibiz: Şu anda yaşadığımız, içinde bulunduğumuz dünya ve sürekli hayalini kurduğumuz, yaşamak istediğimiz dünya…Günümüzün büyük bir bölümü şu anki yaşantımızla veya yaşamak istediklerimizle ilgili düşüncelerle geçer. Herkes kendi dünyasında iyi veya kötü bir şeyler yaşar. Birilerinin mutluluğu başkasının üzüntüsü olabilir.
Kimileri hayatın çekilmezliğinden şikayet eder.Kimileri kötü olan her şeyin kendisini bulduğunu söyler.
Kimileri hayatın kendisini çok yorduğundan şikayet eder. Kimileri gülün dikeninin eline batmasıyla nasıl acı çektiğini anlatırken, kimileri gülün kokusuyla içinde hissettiği ferahlığı ifade eder. Kimileri sonsuz imkanlarına karşı yine de mutsuzluktan şikayet ederken, kimileri de imkansızlıklara rağmen içindeki coşkuyu mutluluğu çevresindekilere de yansıtır.
İnsanlığın en karmaşık yüzyılı bir yalnızlık öyküsü. Şehirlerde, kalabalıklar arasında, bir yalnızlık aldı her yerimizi. Hayatın kalabalık ıssızlığında yapayalnız kalmışız.
Zamanın, kaybetmenin, bizi terk edenlerin bilmedikleri bir şey var. Yalnızlığın o baştan çıkartıcı sesini duymaya başladığımızda, yalnızlık bize şarkılar söylediğinde, yalnızlığın tadına doyum olmadığını anlayacağız.
Bu yalnızlık çağında kalbimizin, ruhumuzun ve var oluşun ışıklarını keşfedebileceğiz. Yalnızlığın en güzel dost olduğunu anlayacağız.
Yalnızlık ki, bizi biz yapandır.
Bir kez yalnızlığın tadına varınca insanlar anlamsızlaşıyor hayatımızda. Kimseyle uğraşmıyor, kimseyi değiştirmeye çalışmıyoruz. Başkalarının düşündükleri, yaptıkları, yargıları umurumuzda olmuyor. Küçük dünyamızda kendimizle baş başa yaşamak, varlığı keşfetmek hayatın asıl zenginliği oluyor bize.
Fazla birlikte yaşamak, birlikte yalnız kalmaktır.
İşte bu kitap yalnızlığın kazandırdığı ödülleri anlatıyor.((Nereye Baksam Yalnızlık, Levent Bilgi )
Aramakla mı tükenecek ömrüm, hem de neyi aradığımı bilmeden? Nasıl razı olabilirim, bu muğlâk karanlık içinde yürümeye? Bu isyan hali daha ne kadar sürecek?
“Huzuru arıyorum, tüm insanlıkla birlikte. Yardıma muhtacız, sımsıcak bir dost eline tutunmak istiyoruz. Bir türlü ulaşamıyoruz ona. Oysa belki de yanı başımızda, belki içimizde, hatta belki uğruna sarıp sarmalamış, ama ah! O gaflet hali yok mu, enaniyetimiz yok mu?”
Selamet ufuklarına yelken açma arifesinde olan çığlıkları, çelişkileri, tutkuları, ümit ve endişeleri, kısaca insani değer ve zaafları…
Hayat serüvenimize farklı bir renk katmak, hayatın tadına tat katmak için…( Sürüden Ayrılma Zamanı,Levent Bilgi)
Sorunlarla başa çıkmak kolaymış, imkansız gibi görünen ideoloji kurbanı olan ve yeni bir dile ihtiyacımız olduğunu gösteren zorbaliktan çok sevginin baskıdan çok mutluluğun eksik olduğunu gösteren diğer bir romanı olan ( Ben ve Öteki Rojin, Levent Bilgi)
Her bir romanı,yazısı, bizi alıp farklı dünyalara sürükleyen bizleri düşündürürken sorgulayıp en zorlu dağları sevgi ile en aşılmaz sorunları mutluluk ile aşabileceğimizi gösteren bilge bir adamdır Levent Bilgi Hayat sürprizlerle doludur hayattaki en güzel sürpriz üniversite hayatımın en buhranlı dönemi olan 2. Sınıfta yalnız adamla tanışmam oldu.
Ondaki yaşama aşkı bizi diri tuttu, onun yolunda öğrendik sevmeyi, sevilmeyi, sevginin gücünü onunla asıladık damarlarımıza, çivisi çıkmış dünyada onun sayesinde öğrendik yaşamayı sevmeyi, haksızlığa zorbaliklara onun sayesinde göğüs germeye çalıştık.
Onun sayesinde öğrendik Birine aşık olmadan da onu sevebileceğimizi, ve en önemlisi onun sayesinde öğrendik, baş kaldırmayı, insan olmayı, insan olmak için mücadele etmeyi, zencilerin protestosunda en ön safta olmayı, sevgi pankartlari açmayı, yalnızlıktan haz almayı, sürüden ayrılmayı, bin yalanın avutacağına bir gerçek ile yüzleşmeyi o öğretti gençliğimize. O öğretti canımızı acıtacaksa bile gerçekler uğruna yorulmayı.
Sevgi ve minnetle…

Yazar hakkında

ibrahim halil demir

ibrahim halil demir

Yorum yaz