Deneme

Tıpkı Memleket Gibisin

Tıpkı memleketin gibisin,gereksiz bir şekilde havalı, ve çok sert. Güzel olan yanın yok değil ama, yokuşların çok dik ve  yormaya başladı..

Tıpkı memleket gibisin, yamaçları zorluklarla dolu, engebeli, biraz daha yumuşak olsan ne olur sanki diye düşünmeden edemiyorum doğrusu.Sonra bir boş vermişlik peyda oluyor, çekip gidesim geliyor bu diyardan (ya bu deveyi güdeceksin ya bu  diyardan gideceksin hesabı), ama verilmiş sözler, bağlanan kollar var diyerek Ya Sabır demeyi öğretiyorsun.

Tıpkı memleketim gibisin,her zaman değerli ama her zaman değişime açık.Farklılıklara olan tutkun beni ne kadar sinir etse de, kalbimdeki yerin memleketime duyduğum sevgi gibi, ne yenir ne içilirsin ne de vazgeçilirsin.

Tıpkı memleketimiz gibisin, her zaman dışarıdan gelen bir saldırıya açık gibi o  gelen her ne olursa olsun, misafir gibi hissedip kabul edersin. Bakmazsın iyi mi kötü olduğuna, sadece gelmesi önemlidir senin için.

Tıpkı hayat gibisin, bizler için acılarla dolu ama bir o kadar ilginç. Anne kucağı gibisin, şefkat gibi, aşk gibisin, herşey gibisin ve herşeyden farklı, yabancı, sanki evrene ilk defa gelmiş bir uzaylı gibisin.Kelime değil mana gibisin, cümle  değil asıl anlatılmak istenen tema gibisin. Ve çok garipsin, müjdeler olunan gariplerden değil ama hani şu değişik tip olan garip varya hah işte aynı onun gibisin.

Sonuç olarak da, artık sen, sen gibisin, ben, ben gibiyim. Bunları söylerken senden vazgeçtim sanma ama sadece sensin galiba, biz olmadıktan sonra ne fayda…

Yazar hakkında

Mehmet Solmaz

Mehmet Solmaz

Yorum yaz