Deneme Editörün Seçtikleri

Sevmek, Koca Bir Yalan

Sevmek nasıl bir duygu acaba, ya da öğrenilebilir mi sevmek. Hayatta en çok duyduğumuz iyi duygudan biridir sevmek. Her zaman bir ilişkinin yürümesi için; sadece kız-erkek ilişkisi değil tabi ki, neyin gerekli olduğunu sorduğumuzda aldığımız cevap çoğu zaman sevgi ve saygıdır. Peki, seviyorum dediğimiz şeyler için, bu bir nesne bir olgu bir kişi, düşünce kısacası aklınıza gelebilecek her şey olabilir, ne kadar sahici söylüyoruz. İnsanlar olarak birbirimizi sevdiğimizi söylüyoruz ama 3 kişinin olduğu bir ortamda üçüncü kişi gidip iki kişi kalınca hemen giden kişiyi olumsuz yönleriyle eleştirmeye başlıyoruz. Birinin bir kusurunu görünce örtmemiz gereken yerde ne kadar fazla kişiye ulaştırabiliriz diye çabalıyoruz. Biri düştüğünde koşup yardım edeceğimize telefonumuza sarılıp videoya alıyoruz. Durumu olmayan bir insana yardım ediyoruz sözde 10 kişi kapısına gidip 20 tane resim çekiyoruz. Ve bunu da iyiliği yaymak olarak algılıyoruz. Tamam, yaptığımız iyilikleri paylaşıp başkalarına da örnek olup yol açalım ama karşımızda insanı rencide etmeden yapalım, gösterişe kaçmadan. İnsanı sadece insan olduğu için sevelim. Seviyorum dediğimiz her şeyden kendi ayaklarımızla kaçtığımız bir zaman diliminde yaşıyoruz şu sıralar.

Hayvanları sevdiğimizi söylüyoruz ama bir köpek karnı aç kaldığı için havladığında uykudan uyandırdığı için sopayla dövüyoruz. O olmazsa yaşayamam dediğimiz sevgilimizi, eşimizi sırf başka birine tebessüm etti diye acımadan öldürebiliyoruz. Sevgi son asırda sadece nesnelere samimi bir şekilde hissediliyor bence. Birinin telefonu kırılınca 3 gün ağlayıp odasından çıkmıyor. Bir diğeri arabasıyla kaza yaptığı bir hafta gözyaşı döküp taziye yapıyor. Ama yitip giden canlılar için hiç kimse bu kadar derinden üzüntü duymuyor. Oysaki Bizim Yunus ne diyor; “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.

Seviyorum diyoruz ama koşarak uzaklaşıyoruz. En çok da kendimizden kaçıyoruz. Yürümeyi seviyorum deyip otobüse biniyoruz. Şarkı söylemeyi seviyorum deyip ağzımızı açmıyoruz. Gökyüzünü seviyorum deyip gözlerimizi kapatıyoruz. Kuş cıvıltılarından hoşlanıyoruz ama kulağımızı tıkıyoruz seslerine. Aslında bunun gibi daha nicesini sayabiliriz. Ama William ShakespeareKorkuyorum” şiirinde söyleyeceklerimizi özetlemiş.

 

Yağmuru seviyorum diyorsun,
yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun…
Güneşi seviyorum diyorsun,
güneş açınca gölgeye kaçıyorsun…
Rüzgârı seviyorum diyorsun,
rüzgâr çıkınca pencereni kapatıyorsun…
İşte, bunun için korkuyorum;
Beni de sevdiğini söylüyorsun…

Yazar hakkında

mehmet şah

mehmet şah

Yorum yaz