Deneme

Kaşınıyor musun?

Önünde yol görünmedi mi açıkça, savaş meydanında değil misin? Düşmanlar hunharca saldırmıyor mu sana. Bütün silahları denemediler mi daha: Taramalı değil mi o, kafanı kaldırdığın her an üzerine gelen. Mayın mı onlar, yürüdüğün her yerde karşına çıkabilen. Ya onlar, o kulağını sağır edenler, gözünü korkutanlar; tanklar uçaklar değil mi onlar. İnsanları toplu halde katleden o bomba, o atom bombası değil mi, çocukların, gelecek nesillerin dahi damarlarına sirayet eden. O teneffüs ettikçe havasından zehirlendiğin, kimyasal değil mi o.

Siperini bulmadın mı hala: senin de elinde silahın yok mu, mitralyöz mü o? Yoksa hayat veren bir atom bombası mı? Kullanmaktan mı korkuyorsun. İşe yarayacağını biliyorsun oysa ki, şarjörlerini doldurmak zor mu geliyor; o kadar da tembel olamazsın.

İmtihan değil mi bu, ömrün biteceğinden şüphen mi var? Senin ömrün, bin sene de olsa, bir saatin bir birimi değil mi sadece. Yazın güze ve kışa devretmesi veya gündüzün akşama ve geceye değişmesi gibi değil mi, o kadar kaçınılmaz ve o kadar kesin. Her bir an, bir altın değil mi peki, kısacık değil mi zaman.

Bir de kameralar yok mu: Onlar her an gözlerken, her tavrın kayıt altına alınırken; kime şov yapılabilir. Kimin tebessümü, kimin beğenmesi, kimin hayreti söndürebilir yakıcı ateşi. Hangi ayıplama çirkin gösterir cenneti. O’nun rızasının üstünde rıza olur mu, zerre miktar ehemmiyeti kalır mı!

Kafası karışmak bir yana, kafası kumda olmak bir yana… Sen kendi bildiğine nasıl böyle lakayd kalabilirsin. Savaş bu, basit mi sanıyorsun, oyun mu sanıyorsun. Düşman bu, seni esneten, sana fısıldayan, dost taklidi yapan; ensendeki serseri maymun. Ahh, ne kadar da unutkansın: Öyle kolayca gevşiyorsun, onunla sulh ediyorsun sanki kim olduğunu unutuyorsun. Kendine nasıl güvenebilirsin, bu ne cüret! Bir daha deneme şansının olduğunu mu sanıyorsun. Geçen günlerin geleceğini mi ya da? Yoksa anlayamıyor musun hakikati, kavrayamadığın pek belli; hiç mi nasibini almadın. Yok dostum yok, sen gerçekten kaşınıyorsun.

Yazar hakkında

Ömer Faruk Kaya

Ömer Faruk Kaya

Yorum yaz

1 yorum