Deneme

Hale ve Hare Arasında

Hale sizce nedir?

Nerden duyduysam bir yerde karşıma çıktı bu kelime sanki çok ihtiyaç varmış gibi, sanki onun yerine söylenecek söz yokmuş gibi, sanki ona mecburuz gibi…

Bu kadar kızdığımın sebebini sizlere anlatayım bu dostlar meclisinde de dinleyin ey dostlar…

Hale kelimesini duyduktan sonra ki yaptığım şey, her bireyin doğa üstü özelliklerini kullanarak yaptığı araştırma(!) fiilini işgal ettim. Sonuç olarak bulduğum şey şudur kısaca; Bu gökteki yıldızlarda, gezegenlerde, ne bileyim en basiti aya bakarken gördüğümüz, etrafındaki o bir cm. kalınlığında olan ışık dairesine deniyormuş.

Bu manyak Allah’ın gezegenlerinin etrafındaki ışık dairesine verilen isme mi taktı kafayı  demeyin. Çünkü bu kafayı oralara takacak kullanamıyorum bile. Benim derdim  zaten kullandığım bir kelime olmasıydı. Yani benim için hale kelimesi diye bir şey lügatımda yoktu belki ama o gereksiz kelimenin manasını  ve de anlamlarını bizzat tahlil ederek öğrendim ben.

Bakın orda Satürn’ün etrafındaki gerçek halkalar var ya, işte onlar kardeşlerim ve biziz.  Satürn Babam, Satürn’ün etrafındaki o ışık dalgası da (hale diye geçiştirdikleri şey ) Annemdir.

Bakın Aya bakın işte tam orada, benim dünyamın tam yörüngesinde bana uyan ve benim bir tanecik uydum olan aya bakın, ona da  hale demezdim ki ben, onlar sayıları  benim için birkaç taneyi geçmeyen  arkadaşlarım ve dostlarımdı.

Geldik en ince yere, benim ela gözlerimin o simsiyah gözbebeğinin etrafında da bu hale dedikleri ışık halkası var. İşte onlara kalsa, sadece bir ışık kümesi, lakin ne ilginç ki bana göre o benim biricik  yarimi, Allah’ın bana bir hediyesi ve emaneti hükmünde bulunan, benim her zaman yoldaşım olacak olan, daha tanımadığım veya bilemediğim bir kadını, benim HANımımı, sevdiceğimi, kalbimin ve gözümün ışığı olan o eşimi tanımlıyordu…

İşte şimdi bunlara tek bir isim vermişler;Hale!. Peh peh peh. Ne kadar da şahane…

Yazar hakkında

Mehmet Solmaz

Mehmet Solmaz

Yorum yaz