Deneme

Güz Günleri

Başlığı görünce hemen güz gülleri gelmiş olabilir aklınıza ama metinle  pek alakası olmayacak, söyleyeyim baştan..

Yazımda, güz günlerinde başıma gelenleri, nelere şahit olduğumu ve neler yaşadığımı anlatacağım, ayrıca ağır ironi ve\veya gönderme içerir.

Güz günlerinde herkesi büyüleyen o manzaralar bende en başta çok sert tepkilere yol açtı. Şöyle ki: Ağaçlardan  sararmış, nazenin yapraklar dökülmüyordu sanki beynimin erimesine vücudumun tasdiki yağıyordu. Her tarafa saçılan o yapraklara bedel, benim hassam duygularıma basılıyordu, acımasız ve insafsız bir halet-i ruhiye içinde. Onarıcı eleştirilerin yerini, yapanı yakıcı beni yıkıcı gıybet dalgaları almıştı.Arkadan konuşmakla başlayıp, iftiraya varan söylemler  kalbimi bir mum kıvamında eritip, zedelemiş, ama arkada güzel tecrübeler bırakarak gitmişti.

Bu güz ne zaman bitecek derken  sonbaharın son anlarında baharı yaşamaya başlamıştım. İşlerim rayıma oturmuş, sevdiklerimle hoş vakit geçirip eğlenirken biriyle tanışmıştım. Aniden hayatımda bir ışık gibi parladı..Gözleri büyük ama bir o kadar güzel. Bakışlarında bir sır var, bana bir şey anlatıyor ama anlamıyorum. Diyorum ki beni çok kırdılar ama sana zemin hazırlıyorlarmış. Senden daha fazla beni kim incitebilir? Bakışlarını engelleyen gözkapaklarına mı kızacağımı bilemeden, sonbaharda savrulan o sarı ve kurumuş yapraklardan daha aciz olduğum aklıma geliyor. Beni rüzgar sürüklemiyor, sen ve bakışların.

Hasta olduğumu düşünenler oldu,  bilmiyorlar ki beni soğuk değil senin kokun çarptı. Hayatımda ilk defa bana bu hissi yaşattı. İsmini ne koymak istediğimi anlatmak istesem, elif derim galiba. İlk ve tek manasını taşıyorsun çünkü.Elifin, bir manasında ki o senle beni eritip biz yapan kavramı içselleştirmişsin.Benim için hiçbir zaman fani zaman aşkları olamayacaksın, Elifin içindeki İlah manasını taşıyamayacaksın belki ama beni bakiye tebdil edecek sevginin anahtarı olacaksın. Açacak o kilit ikimizi sonbahardan bahara açılan yolculuk gibi, senle ben gibi, biz gibi…Güzün güzelliğini, gül yüzünde yaşattığın için teşekkür ederim…

Yazar hakkında

Mehmet Solmaz

Mehmet Solmaz

Yorum yaz