Deneme

GUGUK KUŞU

( Neden mi bu başlık? Çünkü her zaman ne yapmanız gerektiğini hatırlatır erkekler )

Sağa dönüyorum erkek angaryası sola dönüyorum erkek angaryası…

Bundan kaç yıl önce bir meclis oturumunda erkek bir milletvekilinin kadın bir milletvekiline “kadınsın haddini bil” şeklindeki söylemlerinden sokaktaki yürüyüşünüze kadar erkek baskısı…

Erkekler insanoğlunun en üstün varlığı sanıyorlar kendilerini. Bütün yetkileri neden kendilerinde mevcut sanıyorlar acaba?

Artık biraz da zamanın değişmesiyle olsa gerek erkek üstünlüğünün vardığı ‘son noktadan’ daha fazla haber görmeye başladık ne kadar üzüntü verici bir durum olsa da..

Her gün binlerce kadının canice gördüğü işkenceleri, canice ölümlerini, canice çığlıklarının susturulmasının sadece birkaçını görebiliyoruz. Sadece bir yenisi eklenmesin diye dua edebiliyoruz.

Ancak bu durumun sadece gördüklerimiz kadar olmadığını gayet iyi idrak edebiliyoruz.

İnsanoğlu hangi ara bu kadar küçük düşüp iğrençleşebildi…

Kadın olarak varlığımızı, duruşumuzu, psikolojimizi, düşüncelerimizi başka postların altında saklar olduk..

Aynanın karşısına geçince bu çok açık giyme bunu veya bunu başka yerde, başka zaman giyersinlerle kendimizi geçiştirdik..

Bütün bu psikolojik çatışmaların sebebi erkekler ve toplum… Nasıl bir kaos yarattığınızın farkında mısınız? Eserlerinizle övünüyor musunuz bu arada? Kıs kıs gülüyor musunuz? Oh iyiki olmuş diyor musunuz?

Her gün binlerce kadın aynı çatı altında erkek baskısına katlanıyor. Neden mi çünkü kadınlara susulması gerektiği öğretildi. Çünkü kadınların haklarını savunması “el âlem ne der” sözüyle karşılaşıyor.

Kadının da aslında erkeklerle aynı güce sahip olduğu duygusu toplumca bastırılmaya çalışıldı ve hala da bastırılıyor. Kadınların yaşadıkları çığ olsa da onu bir kar tanesi olarak görmeye mahkûm bir yazgı oluşturuldu. İçinde kopan çığlıkları yalnız kalabildiğinde bir yastıkla ağlayarak bağırabilir.

Acaba yeryüzündeki bütün kadınların özgür, korkusuz olabilmesi için daha kaç yüzyıl geçmeli…

 

 

 

Yazar hakkında

Seval Altın

Seval Altın

Yorum yaz