Deneme

Dünyaya Bakan İki Göz

Birinci adam, Pisa’da dünyaya gelmiş. Şu zat ise Bitlis’te… İkisinin bir düzlemde buluşması…

Dünya’nın kendi etrafında dönüp duran ve güneşin etrafında devri daim ettiğini söyleyen Galileo Galilei ile bütün kâinatın devri daim ettiğini, daima öldüğünü ve diriltildiğini; dünyanın dönmesi ile günlerin, mevsimlerin dönüp durduğunu gösteren ve haşri iki kere iki dört eder derecesinde ispat eden, Bediüzzaman Said Nursi(r.a.).

Birincisi din ile bilimi ayıran adam; tahrif edilmiş olan din ile bilimi küstüren. Bediüzzaman(r.a.) din-i hak ile bilim arasındaki samimi gerçek ilişkiyi gün yüzüne çıkaran, kendisini anlatmaktan acze düşüp, onu anlamak ve tanımak için Risale-i Nur Külliyatına işaret etmekle yetindiğimiz zât.

Şu Gelileo kendisine yapılan baskılara karşı koyamayıp, yanlış bildiğini tasdik etmiş iken, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri bütün ömrü boyunca karşılaştığı tazyiklere karşı dimdik ayakta…

Bütün hayat çizgilerini inceleyecek değiliz, hem çok çeker hem de hakikatten uzaklaşırız.

Ortak yönlerine gelelim: İkisinin de düşmanı yobazlardı. Birisine Dünya’nın dönmediği söylendi. Ardından haşrin olmadığını söylemek cüretini gösterenler çıktı.

Çok eskiden yobazlar dünyanın tepsi gibi düz ve ucunun boşluğa aktığını söylerdi. Daha sonrakiler tarihin ve kâinatın düz seyrettiğini ve boşluğa aktığını iddia etti.

Bir zaman da dünyanın, kendi gördükleri şekliyle, kâinatın merkezinde olduğunu iddia edenler geldi, şimdi ise aklını kâinata mühendis tayin eden zavallılar geçiyor.

Fark yok, eskiler bir mandalina kadar yuvarlak Dünya’yı, gözleriyle dümdüz gördüler. Diğerleri ömürlerini düz ve sonunu boş ve ufukları haşirsiz sandılar. Ufku dar gözlerine aldandılar. Sönük akıllarıyla yetindiler.

Bediüzzaman iddia etti ve haşri ispat etti.

Yobaz, kendini bilmez.

Kesinlik herkes tarafından kabul görmez. İmtihan sırrı bunu gerektirir, akla kapı açılır, ihtiyar elden alınmaz.

Bu gün biz dünyanın yuvarlak olduğunu görebiliyoruz. Görmeden inanmayanlar, gittiler.

Biz sadece tebessüm ediyoruz.

Yarın haşri herkes görecek.

Görmeden inanmayanlar helak olacak.

Biz sadece tebessüm ediyoruz.

 

Yazar hakkında

Ömer Faruk Kaya

Ömer Faruk Kaya

Yorum yaz