Deneme Gündem

DARP

15 TEMMUZ 2016…
Sabahleyin sonsuz bir huzurla uyandıktan sonra her gün olduğu gibi pide dükkanımıza gittim. Olağan şeylerle günü bitirdik ve akşamları sıkça gittiğim spor salonunda sağlam kafa sağlam vücutta bulunur kaidesinden hareketle spor yapmaya, vücudumu daha fit bir hale sokmaya çalışıyordum. Yirmi dk koşumu yaptıktan sonra sırasıyla karın, göğüs ve kol hareketleri girdim. Artık bitmişti sporum ve kardeşimle beraber evin yolunu tutacaktık. Duşumuzu aldık ve spor hocamız Hakan bey ile birlikte çıkış yapmak için resepsiyona ulaştığımızda yaşamıştık ilk şoku…
Resepsiyondaki görevli haberleri izliyordu ve darbe diye bir şeyden söz etti. Fazla aldırış etmedik açıkçası. Karşı markete geçtiğimizde hem satın aldığınız sularımızı yudumlarken hemde girift şekilde konuşulanları kesmeye çalışıyorduk.
-+ Eyvah, bittik biz, darbeyi bizler çok gördü. Allah yardımcımız olsun.. Acil stok yapmamız gerekir vs..
Gerçekten de market hiç alışık olmadığımız bir şekilde doluydu. Sigara ve ekmeğin bittiğini stoklarda da olmadığını belirtiyorlardı.
Sonunda eve varabilmiştik. Annem ve babam evde değillerdi. Yeni hatırladım,tabi ya onlar dayımlara gideceklerdi. Kardeşlerim ve ben televizyonu açmıştık kanal kanal zump yaparken yaşamıştık herşeyi.
Tijen Karaş’ın titreyen sesi ve soluk benzi.. Hayatım boyunca unutamayacağım bir silüet daha aklıma mıh gibi kazındı… Faltaşı gibi açılmış gözleri, boynundan sarkan narin kolyesi ve ellerini refleks olarak birbirine kenetlemesi… İnanın bana hiç bir mimiği çıkmıyor aklımdan… Metni okurken yutkunuşu, gözlerini çok uzun aralıklarla kapatıp açması, gözbebeğinin kenarının kırmızıya çalması… Sarı saçlarındaki dondurucu sprey bile buz gibi olmuştu anlaşılan….

Hatırımda kalan sözcükler yolsuzluk, komşularla sorunlar, tsk, yönetim, el koyma,yurtta sulh konseyi, milli birlik ve beraberlik….TÜM YURTTA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLMİŞTİR İKİNCİ BİR DUYURUYA KADAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAKTIR….
Damarlarımda akan kanın sesini duyabiliyordum ve ne hazindir ki ellerim titriyor cesur olarak nitelendirdiğim ben yerimden bile kıpırdamıyordum… Biz doksanlar nesli olarak darbe lafını filan fazla duymadık. Tarihte gösterildiği kadar işte. Kendime geldiğimde hemen internetten araştırdım.. Darbe, ihtilal, asker… Bir sürü anlamadığım şey. Ama anladığım tek şey, vatan..
Bizler çok iyi insanlar olamadık belki ama kimsenin de adamı olmadık. Belki bunun için kpss den atanamadık, belki de yüksek lisans yapamadık. Vergilerden belimizi kaldıramadık belki evet ama hiç birimiz vatanını satacak kadar adi de olmadık… Şairin de dediği gibi; biz ne bilek beyim, böyükler bilir…
Babamın yüzünü gördüm ve içime bir suhulet doğdu. Boşuna demiyorlar köşede otursun varlığı yeter diye. Bize darbeyi anlattı ve bu arada hemen kanalları taramaya başladı… Babamın her zaman takdir ettiğim bir özelliği vardır.. Olayları çok iyi çözümler. Bize söylediği sözleri hatırlıyorum.”Bu darbe başarılı olamaz. Hiç bir siyasi parti destek vermiyor. Helal olsun, mesele vatansa gerisi teferruattır..”
Yanan içimizi bir anda ferahlatıverdi sağolsun hep başımızda bulunsun inşallah…
Sabah olduğu kadar huzurlu olmasam da rahatlamıştım biraz.. Ve uyudum her gecenin karanlığında üstüne örttüğüm battaniyemi alarak, bedenimin buz gibi hücrelerini ısıtmaya çalışarak…
16 TEMMUZ 2016
Sabah oldu yine ve gittim ekmek teknemizde hamurla beraber kendimi, fikirlerimi, geleceğimi, geçmişimi ve herşeyimi yoğurmaya, harmanlamaya başladım… Konuşmalar ilginç geldi başta.. Benim neslim hiç bilmez darbeyi filan dedim ama baktım ki bizim nesil darbeyi öncekilerden fazla yaşamış gibi hissediyor sanırım.. Klavyeden vatanperlik yapanlar, yaşlarının bilmem kaç katını hissedip deli yürekteki kuşçu bilge adam gibi veya ramiz dayılar çoğalmış piyasada..
Gün boyu haber izledik.. Yorum yapmamı istiyorlar.. Ben siyasetten anlamam ama diye giriyorum lafa ama en kötü meşru hükümet darbeden daha iyidir diye belirtebiliyorum…
Sonuç olarak kim ne yaptıysa yapmaya çalıştı.. Kimine göre planlanan başka bir şey vardı kimine göre oyundu kimine göre de herneyse….
Dediğim gibi ben siyasetten anlamam siyasette yapamam.. Biz ne bilek beyim böyükler bilir deriz ve siyaseti onlara bırakırız…
Son sözlerimizde;
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN , ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR…
MİTHAT CEMAL KUNTAY…

Yazar hakkında

Mehmet Solmaz

Mehmet Solmaz

Yorum yaz