Deneme Editörün Seçtikleri

2017’de Alışamadıklarım, Sindiremediklerim

 

 1. Gençlerimizin bu kadar cep telefonu, internet, feyskolik olmalarını içime sindiremiyorum.
 2. Devletin milyarlarca bütçesine rağmen eğitimin her kademede bu kadar çok değişmesi ve bu kadar kötü olmasına hala alışamadım.
 3. 15 Temmuz alçak girişimi gerçekleştirenlerin psikolojilerini, nasıl bir amaç ve hırsla kendi insanlarına silah doğrultabildiklerini hala anlayamıyorum.
 4. Türkiye’de kitap okuma oranının 1000 de 1, ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235 olmasını, 10.000’de 1 kişinin düzenli kitap okumasını, okuma alışkanlığında dünyada 86. Sırada oluşumuzu sindiremiyorum, anlayamıyorum, alışamıyorum.
 5. Nazlı Ilıcak, Şahin Alpay, Mehmet, Altan; Ahmet Altan, Ali Bulaç gibi 60 yaşını geçmiş yazarların tutuklu yargılanmaları, hapislerde eziyet görmelerini içime sindiremiyorum.
 6. Diyanetin ve İlahiyatçıların bu kadar devasa bütçelere rağmen kendilerini aşamayıp, hala ortaçağ mantığı ile çalışmalarını bir türlü anlayamıyorum.
 7. Televizyonlarımızın bu kadar basit, bu kadar sıradan, bu kadar popülist, bu kadar taraf olmalarını bir türlü içime sindiremiyorum.
 8. Müslüman ülkelerdeki dikta rejimlerini, baskıları, diktatörlükleri, halkların baskı altında tutulmasını sonuna kadar reddediyorum.
 9. Belediyelerimizde bu kadar rant zihniyetinin hakim olmasını, şehirlerimizin gittikçe kaos merkezlerine dönmesini, şehir merkezlerine devasa binalar dikmeyi içime sindiremiyorum.
 10. Daha temiz, daha şeffaf, daha hakperest, daha demokratik bir toplum, bir siyaset, bir idare ve siyasetçiler, yöneticiler isteme ısrarımızın bu derece zayıflamasını anlayamıyorum.
 11. Ülkemiz insanlarının günde 330 dakika televizyon seyretme oranıyla dünya rekorunu elinde tutmasını içime sindiremiyorum.
 12. Bazı hak ve hukukların kişilerin keyfine bırakılmasını hala anlayamıyorum.
 13. Müslümanların kendi meselelerini kendilerinin çözemeyecek kadar bir acziyet içinde olmalarını, Amerika’ya, Rusya’ya kurtarıcı gibi sarılmalarını içime hiç sindiremiyorum.
 14. Dünyada ve ülkemizde ırkçılığın yükselişini içime sindiremiyorum.
 15. Dindar gibi görünenlerin dine bu kadar zarar vermelerini sindiremiyor, kınıyorum.
 16. Son olarak dindarların okçular tepesini terk ederek bu kadar dünya ve ganimet peşinde koşmalarını anlayamıyor, katılmıyor, içime sindiremiyorum.

 

 

 

Yazar hakkında

Levent Bilgi

Levent Bilgi

Yorum yaz